Podejmujemy tematykę programowania i architektury systemów IT. Przedmiotem naszych zainteresowań będą zarówno zagadnienia uniwersalne niezależne od konkretnego języka programowania jak i te wchodzące w detale programowania na platformach: Java, .NET, Python, JavaScript, PHP.


Aleksandra Tyszkiewicz, Sławek Kulikowski

Keynote Speakers

9:15 – 10:00

Decarbonization concept/ Embracing IIoT, AI/ML, Digital Twin and Virtual Reality technologies to achieve decarbonization.


Anton Muzhailo

10:30 – 11:15

GlobaLogic architecture assessment framework as a basis for architecture maturity evaluation.


Łukasz Szydło

11:30 – 12:15

ADR – to jednak nie takie proste

Jednym z najtrudniejszych elementów w projektowaniu oprogramowania jest (oprócz inwalidacji cache-u i nazywania rzeczy oczywiście 😉 ) podejmowanie decyzji.

Czy powinniśmy pójść w mikroserwisy czy zostać przy monolicie? Użyć komunikacji synchronicznej czy asynchronicznej? Użyć wzorca projektowego czy napisać na pałę?

Użyć technologii X czy Y? Napisać samemu czy użyć gotowego rozwiązania? To tylko kilka przykładów z całego morza decyzji, które musimy podejmować podczas pracy nad projektem. 

Pytanie czy podejmujemy dobre decyzje?  Jak je argumentujemy?  Jak je dokumentujemy? Jeśli nie zawsze okazują się dobre, to czy jesteśmy tego świadomi i wyciągamy odpowiednie wnioski?

Jeśli ciekawią Cię odpowiedzi na te pytania zapraszam na moją prezentacje.


Oskar Dudycz

12:30 – 13:15

Od CRUD do CQRS w praktyce

Dookoła CQRS obrosło wiele mitów. Zwykle przedstawiany jest jako trudny i przekomplikowany wzorzec wymagający kilku baz, szyny zdarzeń i innych fanaberii. W trakcie prelekcji przedstawię fakty i obalę te popularne mity, pokazując esencję CQRS. Jest nią skupienie się na procesie biznesowym, łatwość utrzymania i ergonomia pracy. Zobaczymy to na przykładzie ewolucji aplikacji CRUD, oglądając poszczególne kroki w drodze do CQRS. Przykład będzie w .NET, ale skupienie będzie na architekturze i podejściu, a nie na detalach technologii, więc jeśli nie programujesz w innym języku to nie bój się i śmiało dołącz.


Łukasz Pyrzyk

14:15 – 15:00

OpenTelemetry & distributed tracing w .NET

Diagnostyka w świecie pełnym mikroserwisów potrafi być skomplikowana. Wiele aplikacji i workerów wymieniających dane przy użyciu HTTP, baz danych czy kolejek. W swojej prezentacji opowiem o aktualnym stanie technologii pozwalających na rozproszone śledzenie na 2022r, jak wdrożyć OpenTelemetry do aplikacji oraz przywołam wady i zalety tego SDK


Jakub Pilimon

15:15 – 16:00

Domain-Driven Design: Teoria vs Praktyka. Round 1

Event Storming u mnie nie działa? Czy moje Bounded Contexty są wystarczająco bounded? Czy moje agregaty agregują tylko prawdziwe niezmienniki? Czy może jednak nie i będzie wstyd przed koleżankami i kolegami podczas code review? Dodatkowo mój model dziedzinowy nie jest czysty, bo ma zależność do najnowszego ORMa. A repozytorium to w ogóle nie jest abstrakcja nad kolekcją, jak pisał Evans. Przez lata stosowania i uczenia Domain-Driven Design oraz projektowania architektury udało mi się zauważyć typowe pytania, które stawia sobie każdy przechodzący przez kolejne etapy tej ścieżki. Spójrzmy na to kiedy i dlaczego te pytania nie mają większego sensu oraz kiedy wygrywa pragmatyzm. Postaramy się udowodnić tezę, że można mieć fajne skrojony soft, mimo, że o DDD się wiele nie słyszało. Będzie parę (obalonych) mitów, parę dogmatów, parę dobrych zasad i przykłady w kodzie.  


Jarek Ratajski

16:15 – 17:00

Moje serce bije w innym takcie niż w scrum booku napisane macie

Recz o uczuciach programistycznych, czyli jak przestałem się bać i zostałem nieprofesjonalnym programistą.